Skip to content

Aerodrom: Bravo Nišlije i neka Rumuni kumuju

Hteo sam da pišem o nesrećnim rukometašicama ali ne vredi. Žao mi je dece kojom mlate kosovske gloginje. Sport i politika su izrazito nespojive delatnosti (pitajte plivača Milorada Čavića), s tendencijom da politika uvek oskrnavi sport, a potonji ne može da unapredi politiku.

Iskreno mi je žao naših juniorki i prateće diskvalifikacije. Prvo, imaju bolji tim, a drugo, ko god ne poštuje protivnika i ponaša se kao govnar po direktivi, volšebno počne da propada i u tu rupu uvlači sve oko njega/nje.

Nauka još nema odgovor na pitanje kako radi sportska karma, ali svako ko se bavi sportom zna da ona postoji.

Napuštanje podijuma hrvatskih košarkaša, jasno – po direktivi, u trenutku intoniranja jugoslovenske, pobedničke himne, je svečovečni džiberski potez koji će tu zemlju pratiti i u zemlju uvlačiti sportiste dok je i nje same. Pokušajte ovo da objasnite devojčicama koje bi na terenu, verujem, odrale kosovske koleginice i objasnite im zašto je sve to dobro po nas, njih i srpsko Kosovo.

###

Umesto toga, trošim energiju na letački pregled stanja duha nacije. Nacije kojoj najveći sinovi i kćeri pripisuju magične nebeske sposobnosti i talente. Nemojte mi reći da je pokojna stjuardesa Vesna Vulović slučajno svetska rekorderka po tome što je preživela pad sa 10.000 metara.

“Dobri pravoslavni Bog je imao milosti, sasvim očekivano, Njemu hvala”, kaže pop bez fiskalne kase, u procesu naplate sveća, koje je zabranjeno unositi u hramove kao kokice u bioskop. Zaboravlja da pomene proizvođača aviona i to da je Vulović sedela u repu.

“To je tek pišljiva stjuardesa, konobarica sa medicinsko-sportskom obukom za preživljavanje, čekaj tek pilote da nam vidiš”, rekao je nacionalno svestan momak, radeći zgibove u javnoj teretani, pre kladionice. Ne zna da pliva ali se dobro sunča.

“A Beli anđeo, jebote br’te?! Ispoštovao ga jebeni UNESKO, čoveče bre, prvi TV prenos u Ameriku br’te, AMERIKU jebote! Znaju da su qrac, pa mora Srbin anđela da ufura, ono…jbte…koja su to govna”, smatra posetilac salona za tetoviranje, na čijem telu sijaju Ostrog, tri sveca, dva anđela (četiri krila), grb fudbalskog kluba, stih C kategorije u krasnopisu i naziv trenutne ljubavi života. Nema posao, ima dosije.

###

U potpunosti podržavam protest Nišlija/ki protiv državnog preuzimanja aerodroma “Konstantin Veliki”, odnosno poklona Grada Niša (SNS) na žrtvenik nacije (SNS). Država (Vučić) je već priznala da nije u stanju da vodi najveći, beogradski aerodrom, nametnuo se koncesionar, pa je i budali jasno da se takvom domaćinu stoka ne daje na mužu.

Kako stvari stoje, posao ne ide kako bi koncesionar i država hteli. Građani/ke beže od “Nikole Tesle” kao patriota od bukvara i povećan promet na “Konstantinu” je postao trn u oku “Tesli”. Dodajmo ovome činjenicu da dobar deo “jačih” i trans-kontinentalnih letova Nebeski Ljudi obavljaju low cost preko Pešte i Temišvara i nervoza predsednika Srbije je očekivana.

Očekivano je i to da predsednik Nišlijama/kama drsko odbrusi da im, u slučaju da ga zadrže, neće dati pare za modernizaciju aerodroma. Pare su, naime, njegove, a ne naše, a aerodrom je, u slučaju da ga zadrže, isključivo niški, a ne srpski. Ako ste od njega očekivali da bude pristojan i ponaša se državnički, onda ste stvarno ili naivni, ili glupi. Pa nije čovek pogasio sve državne institucije da bi vi sada, nezahvalnici, smatrali da imate pravo na državni budžet po nekom tamo Zakonu i boljim običajima.

Uvređena šiparica, a najjača u selu. Nego, mene muči nešto drugo. Zašto nam se aerodromi zovu kako se već zovu?

###

Ispravite me ako grešim ali nazivi naših aerodroma izvučeni su iz pogrešnog šešira. Ko god ih je krstio nema apsolutnog pojma u više disciplina i postigao je samo to da se naša zemlja identifikuje i predstavi kao još jedna banana država, ogrezla u kiču i praznini sopstva.

Osim što se rodio na teritoriji današnjeg Niša, u kakvoj je vezi dotični rimski car sa živim Nišlijama, Nišlijkama, Srbijom i vazduhoplovstvom? Koji sentiment preovlađuje? Ko se u njega kune? Koliko je rimskih careva rođeno u Srbiji, 18, 19? Hoće li svaka šupa, bunar, stadion ili bolnica nositi njihova imena i šta se time uopšte postiže? Koliko ime institucije odražava naš duh i kako se sa imenom istorijske ličnosti identifikujemo i predstavljamo?

Kladim se u sto evra kojih nemam da je to produkt turbo-japi uma, Proverenog Kadra, čiji je osnovni i jedini rezon “to će dobro da se proda”. “To zvuči!”, “Ubija na Instagramu”. BREND, bajo! Nesposoban za dublju introspekciju i analizu, turbo-japi vidi samo površinu i fakte bez korena, porekla i smisla. Njemu su imena i reči mrtvi. Iz istog razloga naš južni sused izgleda toliko tragično jadno u mitičnom, preskupocenom, dekadentnom ruhu Aleksandra Makedonskog, a trg u Skoplju pretenduje da bude rodonačelnik novog umetničkog žanra zvanog sub-kič.

Nikola Tesla u ovom kontekstu stoji bolje utoliko što delimo etnos i jezik, relativni je savremenik i čovek se bavio tehnologijom koju srećemo i na aerodromu. Međutim, tom logikom sve što sadrži naizmeničnu struju i magnetno polje može poneti njegovo ime, a vi me uverite da se čak i takav velikan ne može potrošiti raubovanjem na gluposti.

Servis bojlera “Nikola Tesla”. Klinika za dijagnostiku “Nikola Tesla”. FK “Nikola Tesla” Donja Prijebica. Pa šta!

###

Svi ti aerodromski Tesle, Listovi, Šopeni…pa i avion Novak Đoković (a živ čovek, Sunce mu poljubim!!!)…jadnjikavo pevaju pesmu o nacijama koje se u sopstvenoj koži ne osećaju komforno. Nacije nesigurne u sebe, a kolosalnih apetita. Žude za nepotrebnom veličinom i formom zarad suštine. Posle se čude zašto su frustrirani, agresivni i zatvoreni u sebe. Što me dovodi do najgore…

…činjenice u maskaradi brendiranja duha i lica nacije. Srbija/Kraljevina SHS/Jugoslavija imaju fantastičnu i slavnu, svetski priznatu avijatičarsku prošlost! Rusijan, Sarić, Rogožarski, Sondermajer, Ilić, Zrnić, Sivčev… gde god da odletiš naletećeš na nekog od pionira avijacije, o kojima se (planski) ništa ne uči u školama. Zašto je greh nazvati aerodrome po osobama koja su tamo provele život, ali su manje estradno efektne?! Da li je loše makar upotrebiti neutralni toponim pored kojeg se aerodrom nalazi, umesto da tzv. projekt menadžeri rektalno vade imena koja ništa ne znače, ali se dobro prodaju? Izgleda da jeste i onda naravno – Tesla, jer svako zna da je “izumeo struju”?!?!?!

A Rumuni?

Bukurešt, aerodrom “Henri Koanda” (1886-1972), po izumitelju i avijatičarskom pioniru.

Opet se nameće “rumunski scenario”.

ZTZ

Ako misliš da vredimo, podrži nas mesečnim donacijama.
Published inUncategorized

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Enter Captcha Here : *

Reload Image