Skip to content

Deco, šta vidite?

Pre 117 godina dogodio se Majski prevrat. Tom prilikom, zaverenici su zverski likvidirali srpskog kralja i kraljicu. Pošto su ih izrešetali, usledilo je kasapljenje sabljama praćeno bacanjem leševa sa terase na zemlju. Iživljavanje se tamo nastavilo, a Srbija i zvanično postala pandurska zemlja.

Reakcije iz sveta uglavnom su bile izrazito negativne, dok je Ujedinjeno kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske zatvorilo svoju ambasadu u Beogradu i od tog trenutka građane i građanke Kraljevine/Jugoslavije/Republike Srbije tretiraju kao ljude nižeg evolutivnog stupnja.

Zadatak za učenike: kakve emocije osećate, kakav bi pozorišni komad napravili po ovim motivima i kako bi suočili ostrvske pravednike sa sopstvenim licemerjem? Opišite scenu nakon koje pada zavesa?

###

Pre 79 godina, Luftvafe je bombardovao Beograd. Nimalo slučajno, u jutarnjem napadu je stradala Narodna biblioteka. Kao Čerčil, u onoj anegdoti o kulturi – „bez nje nemamo šta da branimo“, i Hitler je znao kako se sakati jedan narod. Nakon kapitulacije Jugoslavije, u njegovom oklopnom vozu kao ratni plen iz nekada velike zemlje našao se samo jedan predmet: sarajevska ploča sa imenom i prezimenom Gavrila Principa.

Fotograf: Heinrich Hoffmann, 20. april 1941, preuzeto sa vreme.com

Zadatak za učenike: kakve emocije osećate, kakav bi pozorišni komad napravili po ovim motivima i kako bi suočili arijevske pravednike sa sopstvenim licemerjem? Opišite scenu nakon koje pada zavesa?

###

Sada je 2020. i na Planeti je pandemija. Mislioci različitih struka slažu se da posle ovoga ništa neće biti isto i niko ne zna kako će se tačno promeniti međuljudski odnosi i državna uređenja. Da li ćemo se okrenuti novoj prosvećenosti i redefinisanju društva, politike i ekonomije ka humanijima, ili dalje odlutati po bespućima populizma i održavati status kvo kao statisti u prikvel epizodi „Sluškinjine priče“.

Za svet je prerano reći. U slučaju Srbije, vreme je za nadahnuti pesimizam. Vreme je za novu kulturu i nova pitanja.

Zadatak za učenike: kakve emocije osećate, kakav bi pozorišni komad napravili po ovim motivima i kako bi suočili srpske pravednike sa sopstvenim licemerjem? Opišite scenu nakon koje pada zavesa?

###

U oktobru 2019. glumac Branislav Trifunović napadnut je iz svog tabloidnog oružja zato što je, preneli su oni, pocepao našu zastavu tokom pozorišne predstave. Pojašnjenja radi, lik koga tumači Trifunović nije pocepao srpsku zastavu, već je njegova koleginica, koja tumači žensku fiktivnu ulogu, rašila trobojku i od nje napravila matursku haljinu. Svetina je poludela i pretila čoveku, ovaj se zalud branio da niti je šta cepao, niti je on taj čika iz predstave.

###

Pokušavam da se setim koliko sam bio star kada su mi mama i tata objasnili da čike i tete na sceni nisu pravi ljudi već dramski likovi, da je to što oni rade izmišljeno i stavljeno u određeni kontekst te da su predmeti na bini rekviziti koje publika tumači pozorišnim, a ne srpskim jezikom.

Ne mogu da se setim. Sećam se jasno prvih odlazaka u Pozorište mladih na lutkarske predstave, međutim i tada mi je bilo jasno da te lutke nisu prave lutke, one koje imamo moji drugari i ja, već neka druga, izmaštana stvorenja koja mogu da budu sve što požele. Uglavnom, ne znam da li su mi roditelji to ikada rekli ali sam svejedno jako želeo da imam baš te lutke koje mogu da se pretvore u sve druge.

Uopšte se nisam razlikovao od ostale dece u publici, osim možda po tome što me je bio stid da priznam da hoću te lutke. Posle sam shvatio da posredi nije bila želja za lutkama kao takvim, već mi je bilo krivo zato što moje lutke ne umeju da se ponašaju tako neverovatno kao ove što su im glumci i glumice udahnuli život. Bio sam, nesvesno, dečački ljubomoran na tuđ talenat i kada me je ta spoznaja sustigla uveliko sam gledao predstave sa glumcima od krvi i mesa.

Zadatak za učenike: kada ste se poslednji put razočarali u vaše životne stavove ili osećanja i kako ste rešili unutrašnje sukobe? Opišite scenu nakon koje pada zavesa?

###

Glumac Miloš Timotijević dobio je prošle nedelje na stotine pretnji zato što je u seriji „Južni vetar“ poljubio mlađeg kolegu. Pretvarajući se da je neko drugi, Miloš je poljubio muškarca koji takođe nije „pravi čika“ i  lavina mržnje je počela da se kotrlja. Najveći broj ružnih reči uputili su mu mladi korisnici društvenih mreža, takoreći maloletnici i što ne reći – patriotskog kova.

Timotijević je potom na Tviteru izneo vredno zapažanje, u koje može da stane većina naših usuda, nesreća i nacionalnih zabluda. Ljudima smeta to što je lik policajca gej, ali im ne smeta to što je korumpiran. Odnosno, provocira ih „promocija“ homoseksualnosti i ravnodušni su na „promociju“ kriminala.

Zadatak za učenike: kakve emocije osećate, kakav bi pozorišni komad napravili po ovim motivima i kako bi sebe suočili sa sopstvenim licemerjem? Opišite scenu nakon koje pada zavesa?

ZTZ

Ako misliš da vredimo, podrži nas mesečnim donacijama.
Published inUncategorized

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Enter Captcha Here : *

Reload Image